Facebook
...............................................PRZEZ CHRYSTUSA, Z CHRYSTUSEM I W CHRYSTUSIE, PRZEZ WIARĘ I CHRZEST DO ŚWIADECTWA ......................................
........................"Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." - "Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii. Czy jego miłość obmyśliła coś jeszcze piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On." - ŚW. BRAT ALBERT
.........................................................1917 - 2017
piątek, 08 styczeń 2016 10:56

Refleksja nad Słowem Bożym - Czym jest dla mnie Eucharystia?

Oceń ten artykuł
(1 głos)
http://mojawiarakatolicka.blox.pl/resource/rozmnozeniecleba.jpgGdy Jezus ujrzał wielki tłum, zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach. A gdy pora była już późna, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce to jest pustkowiem, a pora już późna. Odpraw ich. Niech idą do okolicznych osiedli i wsi, a kupią sobie coś do jedzenia». Lecz On im odpowiedział: «Wy dajcie im jeść!» Rzekli Mu: «Mamy pójść i za dwieście denarów kupić chleba, żeby dać im jeść?» On ich spytał: «Ile macie chlebów? Idźcie, zobaczcie!» Gdy się upewnili, rzekli: «Pięć i dwie ryby». Wtedy polecił im wszystkim usiąść gromadami na zielonej trawie. I rozłożyli się, gromada przy gromadzie, po stu i pięćdziesięciu. A wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo, połamał chleby i dawał uczniom, by podawali im; także dwie ryby rozdzielił między wszystkich. Jedli wszyscy do syta i zebrali jeszcze dwanaście pełnych koszów ułomków i resztek z ryb. A tych, którzy jedli chleby, było pięć tysięcy mężczyzn.
 
 
Dzisiejszy fragment Ewangelii mówiący o cudownym rozmnożeniu chleba, prowadzi nasze myśli ku Eucharystii, ku cudownemu rozmnożeniu Chleba, jakim jest sam Jezus Chrystus. Od wielu lat, każdy z nas uczestniczy w Eucharystii. Może już zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić; może już trochę nas nudzi, bo ciągle ta sama, tak samo; może już nawet nie rozumiemy, co tutaj się dzieje. Warto słów parę o Eucharystii, nie nowin, ale może tego, cośmy już zapomnieli, a co do dobrego przeżywania Eucharystii jest potrzebne.
 
Czym jest Eucharystia? Jest Ucztą, na którą nas zaprasza sam Jezus Chrystus; cudownym Posiłkiem, dzięki któremu mamy moc, by przeciwstawiać się złu i walczyć o dobro; jest Ucztą, na której zyskujemy życie wieczne, gdzie Bóg karmi nas wiecznością – karmiąc nas samym sobą. Eucharystia jest świętym czasem, świętą przestrzenią działalności Chrystusa żyjącego. Nie jest to taki sam czas, jak ten, który przeżywamy w domu, w pracy, na ulicy – jest to czas szczególnego działania Chrystusa, który, dając siebie, daje to wszystko, czego potrzebujemy: daje miłość, uczciwość, sprawiedliwość.
 
Na tę Ucztę każdy z nas może czuć się zaproszonym, i każdy z nas w tej Uczcie może uczestniczyć tak, jak te tłumy, które przyszły, by słuchać Jezusa. Eucharystia jest czasem słuchania, wsłuchiwania się w to, co Chrystus chce mi powiedzieć, co chce mi przekazać na dzień dzisiejszy, czego chce mnie nauczyć, bym mądrze i dobrze swoje życie rozegrał.
 
Eucharystia jest zaproszeniem. Kiedy kogoś z nas zapraszają na przyjęcie, dokładamy wszelkich sił i starań, by dobrze wypaść, by dobrze się zaprezentować, a czym większa ranga osoby zapraszającej, tym my, zapraszani, bardziej się staramy. Tutaj Król wszechświata zaprasza nas na swoją Ucztę, nas, niegodnych, nas, grzesznych, nas, czasem oziębłych. I od razu rodzi się pytanie: Jakie jest moje przygotowanie na tę Ucztę? – Ucztę najpiękniejszą ze wszystkich? Czy przychodzę tutaj z wielkim pokojem w sercu? Po co przychodzę? Jak wygląda mój udział w Eucharystii i, tak szerzej, we Mszy św.? Czy jestem na tej Uczcie tylko widzem, czy chcę z moim Bogiem dialogować, chcę rozmawiać? Czy staram się wniknąć w sens modlitw odmawianych przez kapłana, i zobaczyć za tymi czynnościami, za tymi wszystkimi gestami obecność żyjącego Jezusa? Czy jest to po prostu dla mnie dobrze wyreżyserowany teatr, który znam, i który z zamkniętymi oczami mógłbym opowiedzieć?
 
Wielkim błogosławieństwem jest codzienna Msza św., codzienny udział w Eucharystii, codzienna odpowiedź na Boże zaproszenie. Ale, jeżeli zatrzymujemy się na tym, co powierzchowne, tylko na tym, co widać; jeżeli mówimy: ja już wszystko wiem o Eucharystii, to ten codzienny udział może stać się przekleństwem, bo znieczulić nas może na obecność Boga – pozostaniemy na rytuałach, na śpiewach, na gestach, i nie wejdziemy w głąb tego, co najpiękniejsze: w głąb obecności Chrystusa w tym, co tutaj i teraz się dokonuje. To On, żywy, jest obecny pośród nas. Karmi nas swoim słowem i karmi nas swoim Ciałem, samym sobą. Bóg wszechświata przychodzi do mojego serca w Komunii św. Zaprasza mnie tutaj, chociaż wiem, że jestem niegodny – bo tak mnie umiłował, że chce, bym przy spożywaniu Jego Ciała, miał życie wieczne.
 
Eucharystia, to czas wielkiej harmonii, wielkiego pokoju w sercu. I z tej harmonii, i z tego pokoju rodzi się zorganizowanie naszej codzienności, tej zewnętrznej: wyciszenie, pokój ducha, radość jaką otrzymujemy od Chrystusa – to wszystko winniśmy przenosić na zewnątrz do tego świata, który często nie chce się karmić, który nie czuje się zaproszonym, albo nie chce na to zaproszenie Jezusa odpowiedzieć. Ja karmię się Eucharystią nie tylko po to, by mieć życie wieczne, ale również, by mieć czym nakarmić głodnych w domu, w miejscu pracy, na ulicy, w szkole; ludzi głodnych Boga. I jeżeli tutaj tę Ucztę dobrze przeżyję, jeżeli będzie ten czas czasem zwrócenia ku Chrystusowi swojego serca, wszystkiego, kim i czym jestem, i co sobą reprezentuję, to tam, na zewnątrz, będę miał czym ludzi nakarmić, będę miał co dać zgłodniałemu.
 
Eucharystia, jest objawianiem Bożej miłości względem nas. I chociaż to takie oczywiste, to trzeba sobie o tym przypominać, byśmy wszystkiego nie zredukowali do czynności, zwyczajów, obyczajów, tego co ziemskie, tego co ludzkie.
 
Eucharystia, jest tajemnicą obecności Chrystusa. Mówiąc o Eucharystii, używamy zupełnie innych słów, niż tych o których mówimy na co dzień, niż tych, którymi codziennie się posługujemy, bo też tutaj dokonuje się zupełnie co innego; to nie jest zgromadzenie jakichś tam ludzi, zebranych pod przewodnictwem jakiegoś kapłana, w bliżej nieokreślonym celu – na Eucharystii gromadzą się dzieci Boga, by w duchu w prawdzie oddawać cześć Bogu Ojcu, razem z Chrystusem; by, karmiąc się Chrystusem, uczyć się żyć tak, jak przystało na dzieci Boga; by mieć siły, które daje ta Uczta; siły do tego, by zmagać się ze swoją codziennością, ze swoim krzyżem, cierpieniami, z chorobą czy bólem.
 
Eucharystia, to nie jest taki zwykły czas – to jest cudowny czas działalności Boga. Ale, by ten czas dobrze przeżyć, trzeba nie tylko uspokoić swoje wnętrze, trzeba je również otworzyć na Chrystusa, trzeba otworzyć swoje serce na działanie Chrystusa w tym Sakramencie, w tym momencie, w tym czasie; trzeba poczuć, jak Jego moc zaczyna nas napełniać, jak jesteśmy zdolni dzięki Niemu, by żyć, jak przystało na dzieci Boga. By ten czas dobrze przeżyć i zaowocować, nie może to być czas przegadany, przespany, przeziewany, dlatego, że tutaj spotykam się z Bogiem żyjącym.
Kiedy wpadam w zachwyt nad cudami techniki, nad tym światem, pięknem przyrody, to muszę sobie przypominać to, że Stwórcą tego wszystkiego, co mnie zachwyca, jest Bóg, który wchodzi ze mną w Komunię; Bóg, którego przyjmuję do swojego serca; Bóg, który mnie sobą napełnia, bym był lepszym. On jest jak słońce, które rozświetla mroki, a Eucharystia jak cudowny powiew wiatru na spalonej słońcem pustyni, gdzie duszno, gdzie ciężko oddychać – ona dodaje nam sił. To spotkanie z Chrystusem owocuje w naszym życiu, uczy nas miłości i łagodności. Otwierajmy nasze serca. Pozwólmy Chrystusowi w nas działać. Pozwólmy Mu nakarmić siebie, byśmy nie byli głodni, byśmy nie łaknęli, byśmy w tym naszym utrudzeniu odnaleźli siebie. Niech każdy z nas zadaje sobie pytanie: Czym dla mnie jest Eucharystia? Czy przeżywam ją tak, że przynosi owoce w moim życiu? AMEN.
Czytany 900 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.