Facebook
...............................................PRZEZ CHRYSTUSA, Z CHRYSTUSEM I W CHRYSTUSIE, PRZEZ WIARĘ I CHRZEST DO ŚWIADECTWA ......................................
........................"Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." - "Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii. Czy jego miłość obmyśliła coś jeszcze piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On." - ŚW. BRAT ALBERT
.........................................................1917 - 2017
  • Start
  • REKOLEKCJE
  • Adwentowe
  • Rekolekcje Adwentowe – 5. Odmawiajmy różaniec (Dla zelatorów i zelatorek kół różańcowych)
czwartek, 10 grudzień 2015 12:58

Rekolekcje Adwentowe – 5. Odmawiajmy różaniec (Dla zelatorów i zelatorek kół różańcowych)

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

ROZANIECModlitwa różańcowa ma wśród chrześcijan wielu zwolenników oraz wielu przeciwników. Ci drudzy, najczęściej nie rozumiejąc różańca, uważają, że bezmyślne powtarzanie "Zdrowasiek" nie ma żadnego sensu - czemu ma służyć wielokrotne powtarzanie tych samych słów?

Pewna dziewczyna wysuwała rozmaite zarzuty przeciwko modlitwie różańcowej. Najważniejszym był ten, że mówiąc różaniec, trzeba stale powtarzać te same słowa. "To takie sztuczne - powie­działa księdzu - i nieprawdziwe". Ten zapytał: - Masz chłopaka?

- Tak! - Kocha Cię? - Tak, kocha! - A skąd to wiesz? - Bo mi to powiedział! - Kiedy? Wczoraj! - I jeszcze kiedy? Przedwczoraj, zresztą powtarza mi to często!

- Nie wierz mu, to takie sztuczne i nieprawdziwe!

Inni przypisują tę modlitwę osobom starszym, które mają dużo wolnego czasu.

Zwolennicy zaś będą twierdzić, że jest to najlepsza modlitwa, jaka kiedykolwiek powstała i modlą się prawie wyłącznie na różańcu.

Z pewnością różaniec nie należy do łatwych modlitw, zalicza się go przecież do modlitw kontemplacyjnych. Główny problem tkwi jednak w nierozumieniu tej modlitwy.

Ilekroć modlimy się mówiąc "Zdrowaś, Maryjo" uobecniamy scenę Zwiastowania i to wszystko, co wtedy się wydarzyło. W modlitwie różańcowej powtarzamy wielokrotnie słowa Pozdrowienia Anielskiego, aby głębiej i mocniej uświadomić sobie i przeżyć wielkość tajemnicy Wcielenia, czyli tajemnicę miłości Boga do człowieka. Chrystus objawiał nam miłość Ojca całym swoim życiem, od narodzenia przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie aż po Zesłanie Ducha Świętego i obietnicę nieba dla wszystkich swoich wyznawców. Stąd też rozważania poszczególnych części różańca jasno wyrażają głębię i wielkość tejże miłości, ukazują różne momenty z życia Jezusa. Jeśli spróbowalibyśmy uważniej wniknąć w te Jezusowe i Maryjne tajemnice, bez trudu każdy z nas odnalazłby tam swoje własne życie, wszystkie chwile radosne i smutne, cierpienia i nadzieje.

Patrząc od strony "użyteczności" na modlitwę różańcową, możemy z całym przekonaniem powiedzieć, że nie jest ona tyle potrzebna Bogu, Maryi, ile raczej nam samym. Poprzez rozważanie tajemnic różańcowych doświadczamy i zanurzamy się w głębi Bożej miłości, która przemienia, leczy i zbawia. Która staje się odpo­wiedzią na nasze oczekiwania, problemy, bóle i cierpienia. I chyba gdzieś podświadomie to czujemy, bo przecież w najtrudniejszych momentach naszego życia chwytamy za różaniec. Nie przypadkowo też dajemy go do ręki osobie umierającej.

Maryja, wzywając do modlitwy różańcowej, nie chce nas zmuszać czy też narzucać się, ale chce dać w nasze ręce potężną i skuteczną pomoc. Ona, tak jak z Apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, chce także modlić się z nami i za nas.

Dziś w szczególny sposób trzeba na nowo usłyszeć i wziąć sobie mocno do serca orędzie z Fatimy, tak często powtarzane i realizo­wane w życiu Jana Pawła II. Maryja wzywa nas do modlitwy, szczególnie do modlitwy różańcowej. W Fatimie Maryja podczas wszystkich objawień zachęcała gorąco do odmawiania różańca. 13 maja 1917 roku powiedziała: "Odmawiajcie różaniec każdego dnia, aby otrzymać pokój na świecie i koniec wojny". 13 czerwca 1917: "Odmawiajcie różaniec każdego dnia". 13 lipca 1917: "Kontynuujcie odmawianie różańca przez wszystkie dni ku czci Madonny Różańcowej, aby nastał pokój w świecie i koniec wojny, ponieważ tylko Ona może wam pomóc". 19 sierpnia 1917: "Chcą, abyście nadal mówili różaniec przez wszystkie dni".

13 października 1917: "Jestem Matką Różańcową: chcą, aby wszyscy kontynuowali odmawianie różańca każdego dnia".

Modlitwa ta ukazana jest jako skuteczny środek ratowania współczesnego świata i człowieka. Historia uczy, że wielokrotnie różaniec okazał się wielką pomocą w różnych niebezpieczeństwach. Tak było w przypadku zwycięstwa pod Lepanto czy też w przypad­ku obrony Wiednia.

W końcu XX wieku mamy do czynienia z innymi zagrożeniami. Świat współczesny jest nękany przez okrutne wojny. Życie ludzkie staje się coraz bardziej zagrożone przez zdobycze techniki. Coraz to bardziej powiększa się lista ofiar szaleńczych poczynań ludzi bez sumień. Nasz wiek, jest ciemnym okresem panoszenia się pogardy dla wartości moralnych. Tak wielu ludzi młodych żyje w poczuciu bezsensu i pustki. Tak wiele osób nie jest w stanie myśleć i wybierać samodzielnie. Tak wiele małżeństw i rodzin rozbija się o niedojrzałość i egoizm jednej lub obu stron. Czyż potrzeba jeszcze uzasadniać konieczność modlitwy przebłagalnej i wynagradzającej? Modlitwy o pokój i pojednanie? Modlitwy o uratowanie ludzkości przed nią samą?

Usłuchajmy także głosu Papieży, którzy zachęcali wiernych do odmawiania modlitwy różańcowej:

Grzegorz XII (+ 1585): "Różaniec jest środkiem danym nam z nieba, aby uśmierzyć gniew Boży".

Grzegorz XIV (+ 1591): "Różaniec jest środkiem cudownym na zniszczenie grzechu i otrzymanie na nowo łaski".

Paweł V (+ 1621): "Różaniec jest skarbcem łask".

Benedykt XII (+ 1730): "Różaniec jest skutecznym środkiem przeciwko błędom i wadom".

Leon XIII (+ 1903): "Różaniec jest najpełniejszym wyrazem pobożności chrześcijańskiej".

Pius X (+ 1914): "Różaniec jest ze wszystkich modlitw najpięk­niejszą, najbogatszą w łaski; tą, która najbardziej się podoba Najświętszej Dziewicy".

Pius XII (+ 1958): "Utrzymujemy, że święty różaniec jest środkiem najskuteczniejszym i najlepszym, aby otrzymać macie­rzyńską pomoc Dziewicy".

Paweł VI (+ 1978): "Zachęcam wszystkie dzieci Kościoła do oddania Madonnie czci szczególnej przez pobożne odmawianie różańca".

Byłoby trudno wyliczyć wszystkie przemówienia, zachęty, jakie Jan Paweł II skierował do wiernych, aby zachęcić ich do odma­wiania różańca. Starczy powiedzieć, że z różańcem nigdy się nie rozstaje. Odmawia go w samotności, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Auli Pawła VI. Modli się z tłumami wiernych również podczas swoich pielgrzymek. Przy rozmaitych okazjach obdarza swoich rozmówców białym różańcem.

Wezwanie do odnowienia życia modlitwy przyjmijmy więc jako wezwanie skierowane do nas samych. Bowiem, jak zapewnia nas Chrystus: "O cokolwiek prosić będziecie w imię Moje, Ja to spełnię" . AMEN

 

Czytany 414 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.