Facebook
...............................................PRZEZ CHRYSTUSA, Z CHRYSTUSEM I W CHRYSTUSIE, PRZEZ WIARĘ I CHRZEST DO ŚWIADECTWA ......................................
........................"Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." - "Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii. Czy jego miłość obmyśliła coś jeszcze piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On." - ŚW. BRAT ALBERT
.........................................................1917 - 2017
sobota, 19 grudzień 2015 13:19

1. Niedziela po Narodzeniu Pańskim, Święto Świętej Rodziny (C) – Święta Rodzina wzorem naszych rodzin

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

rodzinaUkochani Bracia i Siostry! Ilekroć jesteśmy świadkami momentu, kiedy dwoje ludzi staje na ślubnym kobiercu i przyrzeka sobie miłość i wierność małżeńską, wówczas mimowolnie życzymy im szczęścia i radości ze wspólnego pożycia i radości z potomstwa. Z każdą nową rodziną wiążą się jakieś nadzieje. Pragniemy, aby młodzi ludzie, którzy się pobierają, byli szczęśliwi. Cieszy nas widok matki, która pochyla się nad niemowlęciem i karmi je; widok ojca, który z radością ostrożnie ściska własnego potomka, by nie zrobić mu żadnej krzywdy. Oczy dziecka napełniają nas radością, bo są jakby odbiciem Boga. A kiedy po upływie lat dochodzi do sytuacji, że rodzice się rozwodzą; kiedy dzieci popadają w różne konflikty, wówczas jesteśmy zawiedzeni, niezadowoleni. Cierpimy, bo jeszcze jedna rodzina rozpadła się, nie spełniła pokładanych w niej nadziei Dlaczego jesteśmy tacy słabi? Dlaczego nasze rodziny tak łatwo się rozpadają? Czy istnieje jakaś tajemnica powodzenia życia rodzinnego?

Moi Drodzy!

Interesujące zalecenie Apostoła Pawła dla każdej rodziny chrześcijańskiej możemy znaleźć w dzisiejszym drugim czytaniu: „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem […]. Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzić doskonałości” (Kol 3,12-14). Okazuje się, że to nie przelotne uczucie stanowi istotę prawdziwej miłości, ale wzajemne poświęcenie, wzajemne oddanie. Czasami po prostu cierpliwe znoszenie siebie tworzy codzienność dobrego małżeństwa. Apostoł Paweł rysuje obraz rodziny, w której na co dzień owocuje Boża miłość, która jest zdolna do poświęceń, do przebaczania, do wyrzeczeń. Tylko taka wspólnota rodzinna daje szansę, rozwoju każdemu z jej członków. Jest to droga matki – osoby wrażliwej, która pomaga mężowi odkrywać powołanie ojca, mężczyzny, pełnej poświęcenia wobec dzieci. Jest to droga ojca – bliskiego sercem żonie i dzieciom, zdolnego pomimo zmęczenia pomóc im w codziennych zajęciach domowych. Jest to droga do uświęcenia dla dzieci, które mają odwagę rozmawiać z rodzicami, dyskutują, wspierają ich. O tej drodze uświęcenia dzieci mówi nam dzisiaj starotestamentalny mędrzec, który zaleca cześć i szacunek należny rodzicom: „Kto czci ojca, uzyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził1 (Syr 3,3-4). Opieka i miłość okazana rodzicom jest wynagradzana dzieciom już tutaj, na ziemi, poprzez błogosławieństwo Boże, polegające na wysłuchaniu modlitw, odpuszczeniu grzechów i długim życiu – argumentuje mędrzec.

Gdy próbujemy nasze szczęście rodzinne budować bez Boga, bez miłości, koncentrując się tylko na sobie, wówczas zostajemy sami i wszyscy obok nas, a zwłaszcza najbliżsi, stają się ciężarem nie do uniesienia. Nawet, co się niestety zdarza, stają się wrogami. Wówczas następuje "spychanie" obowiązków, ciągłe narzekanie i wreszcie niezadowolenie. Budowanie szczęścia rodzinnego bez Boga, bez wiary, jest budowaniem „na piasku”, ponieważ w chwilach trudności, w chwilach zwątpienia jedynie wiara nadaje sens dalszemu trwaniu, dalszemu Kroczeniu razem naprzód, akceptowaniu drugiej osoby taką, jaka jest.

Drodzy Bracia i Siostry!

W dzisiejszą Uroczystość Świętej Rodziny ukazany jest nam przykład Rodziny z Nazaretu. Maryja, Dziewica, która poczęła syna bez współudziału męża, Józefa, jest mu oddana. Józef, mąż wierny, jak to podkreśla się, pomimo wątpliwości, w sytuacji wielce skomplikowanej, nie porzuca swej małżonki, nie pozostawia jej na zniesławienie, ale zostaje wierny. Jest obrazem ojca odpowiedzialnego za losy rodziny posłusznego Bożym zaleceniom, pełnego ufności wobec Boga. Wraz z Maryją i niemowlęciem ucieka do Egiptu, aby ochronić Jezusa. Jest bowiem ktoś, kto czyha na żyda ich dziecka – król Herod. Zauważmy – co podkreśla Ewangelista, – że Józef i Maryja ratują się ucieczką ostrzeżeni przez anioła Pańskiego. W tej i innych sytuacjach życia tej ubogiej Rodziny z Nazaretu, jak to wynika z kart Ewangelii, jesteśmy świadkami ich wierności Bogu, prawie jakby ciągłego nasłuchiwania woli Bożej. Ten kontakt z Bogiem pozwalał im na współpracę w wypełnieniu odkupieńczej misji ich Syna, Jezusa Chrystusa.

Drodzy rodzice!

Sami dobrze wiecie, jak trudna jest droga rodzicielstwa: macierzyństwa i ojcostwa. Zapewne na co dzień, borykając się z trudnościami i kłopotami, sami najlepiej wiecie, ile trzeba trudu, ile wyrzeczeń, aby iść naprzód, aby nie popadać w zniechęcenie.

Matka, która wstaje w nocy, aby zająć się płaczącym dzieckiem, czyni to z miłości a nie z przyjemności, ponieważ kocha własne potomstwo, jest mu bez reszty oddana. Podobnie i ojciec rodziny, który wraca zmęczony po pracy i bierze na swoje kolana dzieci, kiedy pomaga przygotować obiad zmęczonej pracą żonie, pomaga w sprzątaniu, w cięższych pracach w ten sposób potwierdza swą miłość do rodziny.

Bycie matką lub ojcem jest waszym życiowym powołaniem i wezwaniem do wsłuchiwania się w Boży głos. To ciągłe naśladowanie Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Jezusa. Jest to także przyjmowanie daru, który nigdy nie może być traktowany jako prywatna własność. Jest to też wasza droga do zbawienia, droga pełna radości i zadowolenia z dobrze wypełnionego powołania.

Bracia i Siostry!

Niech przykład rodziny z Nazaretu będzie się dla każdej rodziny zachętą do życia z Chrystusem! Jest on także posłannictwem nadziei dla wszystkich małżeństw chrześcijańskich, że jeśli opierać się będą w swym postępowaniu o pedagogikę, przykład Bożej Rodziny, Jezusa, Mari i Józefa - Bóg poprowadzi je mocną ręką do pełni szczęścia w niebie. Amen.

Czytany 914 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.